STARŠÍ ŽÁCI U15 ZÍTRA STARTUJÍ

Jako první vstoupí do své soutěže starší žáci U15 a to už o tomto víkendu. Čekají je dva zápasy v Praze proti BA Sparta Praha a USK Praha. Do bojů v lize je povede nový trenér naší Akademie Martin Stavěl, bývalý trenér mužského Ústí a ženské Slávie v nejvyšší soutěži dospělých.

 

Zkušenosti však Martin Stavěl nemá jen s trénováním dospělých. Za svou kariéru prošel všemi kategoriemi od minižáků po dorostence. „Práce s novými U-patnáctkami mě baví. Jsem jejich novým trenérem a vidím, že se snaží a že většina kluků má opravdu zájem trénovat a zlepšovat se,“ všiml si Martin Stavěl na několik týdnů společné práce.

 

V týmu starších žáků je 11 hráčů ročníku narození 2005 a na doplnění se počítá s nejlepšími hráči kategorie U14. „Chtěl bych, aby dva, tři hráči s námi absolvovali některé tréninky a pak s námi hráli zápasy,“ přeje si trenér Stavěl. Cílem je pochopitelně postup do extraligy, ale o šancích se dá jen nepřímo usuzovat. „Jediné srovnání s českou konkurencí máme z přípravného turnaje v Prievidzi, kde jsme se utkali s týmem Ostravy. Ovšem obě družstva nebyla kompletní. Nicméně pokud nedojde k nějaké mimořádné situaci, kdy by nám chybělo mnoho hráčů kvůli zraněním, věřím, že se postoupit povede. A postup do závěrečného turnaje MČR? To bude až za 5 měsíců … Pokud šance bude, nenecháme ji ležet,“ zůstává na zemi nový kouč starších žáků.  

 

O tom, čím by se měli prezentovat nymburští hráči U15, má však trenér Stavěl jasno: „Chceme agresivně bránit po celém hřišti, získávat míče a zakončovat zpod koše po rychlém přechodu.“ Tak jak je už nymburskou tradicí, mnoho vysokých hráčů v týmu nehledejme a je jasné, že pod košem budeme mít trochu handicap. To se však dá vynahradit jiným stylem hry. „Nechceme hrát pochodový basket pět na pět,“ naznačuje trenér Stavěl. Absenci vysokých hráčů je možné také nahradit střelbou zpoza trojkového oblouku. „Máme pár kluků, kteří se rýsují jako solidní střelci z dálky. Ovšem patnáctiletí nemohou spoléhat na to, že soupeře rozstřílí,“ dodal trenér.     

 

Tým starších žáků se nejprve věnoval atletické přípravě a odehrál dva přípravné turnaje na Slovensku a v Polsku. V Prievidzi obsadil na turnaji 3. místo, když v prvním zápase nestačil na domácí (59-67) a pak na Ostravu (60-69). Vítězství slavili naši žáci nad maďarským MAFC Budapešť (74-55). Do nejlepší pětky se dostal Martin Kolář, který byl se 76 body také nejlepším střelcem turnaje.

 

Na velký mezinárodní turnaj ROSA CUP odjel kombinovaný tým U16. V něm nejprve vyhráli svou základní skupinu, když porazili Bytom (104-65), Slask Wroclaw (78-63) a Hensfort Przemyšl (92-73). V dalším pokračování však už byli úspěšnější soupeři: UKS Gim Ursynów (74-79), TUS Lichteffelde Berlín (72-87) a Sieraków (55-94). To v konečném pořadí znamenalo 8. místo. Nejlepším hráčem našeho týmu byl zvolen David Frič.

 

Po čtyřech kolech, která Nymburk odehraje na venkovních palubovkách v Praze, Pardubicích a Litomyšli, se starší žáci představí poprvé doma 12. října s Lions Jindřichův Hradec a v neděli proti Sokolu Písek. Právě poslední soupeř by mohl být tím nejsilnějším, protože Písek v minulém ročníku MČR kategorie U14 získal bronzové medaile.      

Žáci U15
13.09.2019 - 19:51