a
b
s
o
l
v
e
n
t
i

BC Geosan Kolín

DEKSTONE Tuři Svitavy

Egoé Basket Brno

Cal State Fullerton Titans

ČEZ Basketball Nymburk

Egoé Basket Brno

Královští Sokoli

DEKSTONE Tuři Svitavy

BK ISKRA Svit

Královští Sokoli

DEKSTONE Tuři Svitavy

BKM Lučenec

Královští Sokoli

ČTVRTFINÁLE JUNIORŮ U19 S PROSTĚJOVEM

Ve čtvrtfinále juniorské kategorie U19 se může o tomto víkendu lámat chleba postupu mezi poslední čtyři týmy letošního přeboru republiky. Naši junioři útočí ze šestého místa a přivezli si z Prostějova jednu výhru a jednu prohru. Ukončíme sérii už v neděli nebo se bude hrát ještě jednou?  

 

Čtvrtfinále vyřazovacích bojů extraligy juniorů má ve třech dvojicích za sebou první dva zápasy a o tomto víkendu čekají zápasy číslo tři a čtyři. Jen Sokol (Sršni) Písek už má postup v kapse, když jako pátý tým (jen o skóre) porazil čtvrté Snakes Ostrava 3:1 na zápasy. S náskokem dvou vítězství jde do dalších bojů USK Praha, které jako vítěz základní skupiny už liberecké Kondory porazilo dvakrát. Sokol Pražský (7.) živí naději proti GBA Europe (2.) s vyrovnanou bilancí 1:1 jako my.

 

Naši hráči si z Prostějova přivezli naději na úspěch, když po prvním nepodařeném zápase ve druhém zabojovali a prostějovským Orlům přistřihli křidýlka. Pokud bychom brali historii všech vzájemných zápasů v letošní sezoně, je také vyrovnaná. V základní části jsme v Prostějově zvítězili 99:77, ale doma jsme prohráli 69:77. Hra obou týmů se mění i podle kompletnosti obou soupisek v daném zápase. V našem týmu je to Luboš Kovář, který sbírá výrazné minuty v Kooperativa NBL za svitavské Tury. Je nejlepším střelcem s průměrem 19,1 bodů na zápas, ovšem s tím, že doposud nastoupil v polovině zápasů. Luboš by v následujících dvou zápasech měl našim juniorům pomoci.

 

V pořadí nejlepších střelců je za Lubošem čtveřice hráčů, kteří vsítili zatím mezi dvanácti a deseti body na zápas - Rosťa Jirák, Míla Kulich, Dominik Plešingr a kapitán Vojta Vejvar. Své kvality ukazují však i další hráči. Výborným obráncem je Martin Holoubek, který odehrál všech 24 zápasů, nebo Lukáš Mareš. Z dálky dokáže zahrozit David Snop i Juraj Valentíny, který se neztratí ani pod košem. Ovšem ani Franta Rylich nebo Filip Kábrt se jako sedmnáctky v kategorii o dva roky vyšší neztratí.

 

Tým soupeře těží především ze hry Juraje Páleníka (21,1 b/z), Štěpána Borovky (16,0) a Erika Klepače (14,4). Posledně jmenovaný má na svém kontě 14 bodů v KNBL za Olomoucko a Borovka nastoupil v roce 2016 za Jindřichův Hradec na 1,5 minuty v baráži o NBL.

 

Vojtěch VejvarRozhovor s kapitánem Vojtěchem Vejvarem před důležitými zápasy čtvrtfinále.

 

Po prvních dvou zápasech série je stav 1:1. Jste s tímto stavem spokojeni?

Před začátkem čtvrtfinále jsme pochopitelně chtěli vyhrát oba zápasy, ale po sobotním v Prostějově jsme opravdu spokojeni, že je stav na zápasy vyrovnaný a že jsme jim sobotní porážku v neděli oplatili.

 

V prvním zápase jste prohráli o více než 30 bodů, ve druhém jste o deset vyhráli. Jak si to vysvětluješ?

V sobotním utkání jsme nechytli začátek. Soupeř na nás vtrhnul velice agresivně a my jsme se nechali zbytečně zatlačit do pasivity. V neděli jsme byli podstatně replicas de relojes omega koncentrovanější, hlídali jsme si průběh zápasu a myslím po zásluze jsme vyhráli. Velkou pomocí byl Luboš Kovář, se kterým jsme získali jistotu pod košem i ve střelbě.  

 

Čekají nás dva zápasy v sobotu od dvanácti hodin a v neděli v deseti hodin. Jak jste do pokračování série naladění?

Připravovali jsme se celých čtrnáct dní pečlivě a myslím, že jsme naladěni bojovně. Musíme na soupeře vletět a vnutit mu náš styl hry. Důležité jsou pochopitelně oba zápasy, protože se už do Prostějova vracet nechceme. Myslím, že z těch dvou bude důležitější ten sobotní, od tohoto výsledku se bude odvíjet i druhý zápas.

 

Jak bys charakterizovat hru Prostějova a kdo jsou jejich stěžejní hráči?

Prostějov těží ze hry jedna na jedna, z vlastní tvořivosti hráčů a z útočného doskoku. Mají hodně hráčů schopných vystřelit za tři body. Prim hraje trojice Erik Klepač, Juraj Páleník a Štěpán Borovka. Možná jim chybí kvalitní podkošový hráč.

 

Na co pozveš fanoušky?

Na kvalitní mládežnický basketbal, protože v této věkové kategorii jsou už zápasy velice zajímavé. Navíc se nehraje Kooperativa NBL, tak by mohli přijít i ti fanoušci, kteří by nechtěli zůstat dva týdny bez dobrého basketbalu. Za nás mohu slíbit velké nasazení od celého týmu, agresivitu a rychlý přechod do protiútoku. Myslím, že se Vám naše zápasy budou líbit!

Junioři U19A
11.04.2019 - 2:39