a
b
s
o
l
v
e
n
t
i

BC Geosan Kolín

DEKSTONE Tuři Svitavy

Egoé Basket Brno

Cal State Fullerton Titans

ČEZ Basketball Nymburk

Egoé Basket Brno

Královští Sokoli

DEKSTONE Tuři Svitavy

BK ISKRA Svit

Královští Sokoli

DEKSTONE Tuři Svitavy

BKM Lučenec

Královští Sokoli

MČR a NF - KDY, KDO, JAK,...

Dlouhodobé soutěže Mládežnických, žákovských a minižákovských kategorií pomalu končí nebo už skončily, a proto začne přituhovat v bojích o medaile. Pojďme se podívat, jak se našim týmům daří/dařilo a které z nich uvidíme na závěrečných turnajích.

 

Systém, závěrečných turnajů je pro různé věkové kategorie odlišný. Mezi juniory U19 a kadety U17 je závěrečným turnajem FINAL 4, proto se musí ještě po základní části zredukovat počet týmů na čtyři ve čtvrtfinále play-off. Oba naše týmy do něj postupují. Žákovské kategorie U15 a U14 čtvrtfinále nehrají, ale z extraligy postupují přímo. Mistrovství ČR se zúčastní vždy osm nejlepších týmů. V minižákovských kategoriích U13, U12 a U11 se kromě krajského přeboru odehrály kvalifikace o Národní finále (jak se poslednímu turnaji říká) jako separátní turnaje či zápasy (podle počtu přihlášených). Na NF postupují zpravidla vítězové kvalifikace, zúčastní se ho pořadatel a některé kraje, kde je vysoká kvalita basketbalu mohou postoupit na NF i dva týmy.

 

Junioři U19 skončili v extralize na 6.místě, když v průběhu sezony nasbírali 13 vítězství ve 22 kolech. Jako šestý tým se kvalifikovali do čtvrtfinále proti třetímu týmu extraligy. Tím je družstvo BCM Prostějov, které má bilanci 16 vítězství a 6 porážek. V letošní sezoně jsme v Prostějově v listopadu zvítězili přesvědčivě 99:77, v březnu na domácí palubovce slavil výhru soupeř 77:69. První dva zápasy jsou na programu o příštím víkendu (30./31.3.) v Prostějově, za 14 dní se bude hrát jeden nebo dva zápasy v Nymburce (13.4./14.4.). Pokud už nebude mít jeden z týmů na svém kontě 3 výhry, bude se rozhodovat 24.4. v Prostějově. Ještě pohled do historie: Prostějov byl naším soupeřem ve čtvrtfinále i před dvěma roky, kdy však bylo pořadí obrácené. Tehdy jsme vyhráli 3:1 na zápasy.    

Turnaj MČR se odehraje 4. až 5.května na palubovce nejvýše postaveného postupujícího ze čtvrtfinále. Dá se předpokládat, že to bude na Folimance, protože USK zvítězilo v základní části extraligy a dá se předpokládat, že to potvrdí i ve čtvrtfinále s Kondory Liberec.

 

Kadeti U17 o tomto víkendu dohráli také svou základní skupinu extraligy a díky dvěma výhrám odrazili snahy týmů za nimi ohrozit jejich čtvrté místo, které se letos bralo za 15 výher a 7 proher. Pátý Sokol Pražský je o jednu výhru chudší. Protože se play-off hraje stejným způsobem jako u kategorie U19, změří naši Akademici se Sokolem své síly ve čtvrtfinále. Tady jsou síly vyrovnané a odpovídající postavení obou týmů v tabulce. V základní části extraligy jsme nejprve Sokoly na jejich palubovce porazili 96:95 v prodloužení, odveta však vyšla o poznání lépe hostům, kteří vyhráli 96:62. Čtvrtfinále budeme začínat na domácí palubovce 6. a 7.dubna, dva zápasy odvety jsou na programu o víkendu 27./28.dubna v Praze a případný rozhodující zápas by se hrál v Nymburce ve středu 1.května.

Turnaj MČR se odehraje 11. až 12.května na palubovce nejvýše postaveného postupujícího ze čtvrtfinále. Dá se předpokládat, že to bude v Brně, protože SAM Brno zvítězilo v základní části extraligy a pokud přehraje NH Ostravu (v základní části 95:76 a 90:54 pro SAM), stane se pořadatelem.

 

Starší žáci U15 jsou čtyři kola před koncem extraligy na 7.místě a v průběhu závěru základní skupiny by mohli mimo postupovou osmičku spadnout jen kdyby všechno prohráli a USK všechno vyhrálo. Tedy jedno vítězství z venkovních zápasů proti Sokolu Pražskému (1.), USK Praha (10.), Sokolu Písek (6.) a BŠ Tygři Praha (12.) znamená postup na závěrečný turnaj.

Mistrovství ČR se koná jako FINAL 8 ve dnech 1. až 4.května u vítěze základní části. To si zatím hlídá Sokol Pražský, ale Tygři z Brna jsou jim v patách a další už jen v rovině teorie. Před MČR budou týmy rozděleny do dvou skupin (A a B) losem vždy z dvojic 1/2, 3/4, 5/6, 7/8. Pořadí zápasů je pak následující:  

1. den: A1-A4, A2-A3, B1-B4, B2-B3, A4-A3, A1-A2

2. den: B4-B3, B1-B2, A2-A4, A3-A1, B2-B4, B3-B1

3. den: 3.A – 4.B, 3.B – 4.A, 1.A – 2.B, 1.B – 2.A

4. den: zápasy o 7.m (poražení z 3.A–4.B, 3.B–4.A) , 5.m (vítězové z 3.A–4.B, 3.B–4.A), 3.m (poražení z 1.A–2.B, 1.B–2.A) a finále (vítězové 1.A–2.B, 1.B–2.A)

 

Mladším žákům U14 zbývají do konce extraligy dvě kola. V této kategorii se hrají dvě skupiny po 8 účastnících a na MČR postupují první čtyři z každé skupiny. Vzhledem k tomu, že náskok na pátý tým naší skupiny jsou tři body, máme postup v kapse.

Mistrovství ČR se koná jako FINAL 8 ve dnech 25. až 28.dubna (o místu se ještě nerozhodlo). Před MČR (10.4.) budou týmy rozděleny do dvou skupin (A a B) losem vždy z dvojic 1/1, 2/2, 3/3, 4/4 ze dvou skupin extraligy. Pořadí jednotlivých zápasů a systém je stejný jako u kategorie U15.

 

Starší minižáci U13 si postup na Národní finále, které se bude konat v Pelhřimově ve dnech 10. až 12.května, vybojovali nad Kolínem v kvalifikaci. Tucet týmů bude rozděleno do 4 skupin po třech. V naší skupině dále bude jeden klub z pražského přeboru a jeden z východních Čech. Podle oblastních koeficientů, by to měl být vítěz v pražském přeboru - buď BŠ Tygři Praha nebo Sokol Pražský, z východních Čech by to měl být jiný tým než Synthesia Pardubice, který vyhrál kvalifikaci nad Josefovem. Nechme se překvapit…

Systém NF U13 je stejný jako v minulých letech. V prvních dvou dnech se ve dvou halách odehraje následující: každý s každým ve skupině | první dva z každé skupiny křížem čtvrtfinále (1A-2B, 2A-1B, 1C-2D, 2C-1D), vítězové čtvrtfinále odehrají semifinále, poražení ze čtvrtfinále odehrají dva vložené zápasy a poslední ze skupin budou hrát systémem 3A-3B + 3C-3D | Poslední den se hraje o pořadí.

 

Mladší (U12) a nejmladší (U11) minižáci se na Národní finále nekvalifikovali. Střední Čechy budou zastupovat: BK Brandýs (U12) a Basket Poděbrady (U11).

BA Nymburk
24.03.2019 - 18:42