P.BENEŠ: KONKURENCE NA TURNAJI BYLA VELIKÁ

Nymburští junioři se zúčastnili turnaje v Německu, když prohráli pouze jedno utkání proti Mistru Německa této věkové kategorie a pozdějšímu vítězi turnaje TSV Breitengussbach, v ostatních dvou jsme vyhráli. Výsledkově nejpovedenější byl proti Albě Berlín.

Turnaj se hrál za účasti čtyř týmů, tří z Německa a naší basketbalové akademie. Od pátku 9.září do neděle 11.září jsme odehráli tři zápasy.

První proti Albě Berlín. V něm jsme byli lepší ve všech činnostech od začátku zápasu a po zásluze jsme si vypracovali dvouciferné vedení již po první čtvrtině. Vicemistr Německa U19 měnil obrany, presoval po celém hřišti, ale naši hráči se tlaku soupeře nezalekli. Precizní souhrou a nezdolnou trpělivostí jsme se propracovali až ke konečnému vítězství.

BA Nymburk – ALBA Berlín 80-54 (40-21).

Body: Kolář 21, Kotásek 20, Novotný 12, Kovář 10, Ivan 8, Drtina 6, Tejček 3, Pýcha 0. TH: 26/21, trojky: 21/5, Fauly 16, Doskoky 53.


V druhém utkání turnaje jsme nepředvedli stejný výkon jako proti Albě a po zásluze jsme prohráli. Kluci nepřestávali bojovat a nevzdali se za žádného stavu, ale vázla nám spolupráce i obrana 1-1. Když se k tomu připočte nízké procento střelby, nemohli jsme pomyslet na lepší výsledek.

BA Nymburk - TSV Breitengussbach 70-90 (35-41).

Body: Kolář 21, Novotný 14, Kovář 13, Ivan 13, Kotásek 6, Drtina 3, Tejček a Pýcha 0, TH 28/18, Fauly: 25, Doskoky: 38


Také v posledním utkaní na turnaji jsme předvedli bojovný výkon s kvalitní obranou a to nás po zásluze přivedlo k vítězství. Kluci se výborně doplňovali, povzbuzovali a byla na nás vidět touha uspět.

BA Nymburk - Bayern Mnichov 73:59 (38:33),

Body: Kolář 18, Kotásek 13, Ivan 13, Novotný 11, Drtina 10, Kovář 6, Tejček 2, Pýcha 0, TH: 20/16, Fauly: 17, Doskoky: 44


 

Jak turnaj hodnotí trenér Pavel Beneš.

Jak kvalitní soupeři na turnaji byli?
Všichni naši soupeři z Bundesligy přivezli na turnaj 15 hráčů. Každý tým měl ve svém středu na pozici pět minimálně dva až tři kluky s výškou 208 - 210 cm. I na ostatních pozicích byli hráči somatotypem vyšší a urostlejší než náš tým. Všechna tři utkání měla stejný charakter z pohledu soupeřů, agresivní obrana, drtivý tlak na hráče s míčem, deny defense na první přihrávku, k tomu výrazné odstupování ze slabé strany, časté měnění obran (osobní i zónový pressing s přechodem do nekompromisní osobní či pohyblivé zónové obrany 2-3). Po doskoku rychlý přesun na útočnou polovinu, a pokud nemohli zakončit z rychlého protiútoku, pak hráli trpělivě stylem založeným na koncentraci pro hru jedna na jedna se snahou zakončit z vymezeného území. Všechna tři družstva však neměla ve svém středu mnoho střelců za tři body (vždy maximálně jednoho či dva).

 

Co přípravné zápasy odhalily, v čem jsme byli lepší než naši soupeři?
Samozřejmě nám tato utkání odhalila spoustu nedostatků v naší hře, na jejichž odstranění pracujeme a musíme pracovat i nadále. Paradoxně jsme byli lepší ve fyzické kondici či rychlosti. Dále jsme dobře četli hru a využívali jsme často chyb obránců na úkor útočných akcí (back door, překvapivá hra 1 - 1 atd.) což každého trenéra samozřejmě potěší. Největším rozdílem mezi námi a ostatními byl však v počtu střelců, naši kluci mohou trefit trojku skoro všichni, naopak u soupeřů jen velmi málo hráčů. Na druhou stranu velké problémy jsme měli s německou tvrdostí a tlakem.

 

Jsi spokojený s vystoupením a umístěním týmů?
Jsem velmi spokojen jak s předvedenou hrou tak s druhým místem. Konkurence na turnaji byla opravdu velká a kluci odevzdali na hřišti maximum. V osmi hráčích předvedli kvalitní basketbal se spoustou moderních prvků, bojovnosti a soudržnosti. Vše zvládli na výbornou.

 

Jaký velký význam pro růst hráčů má účast na takovém turnaji?
Vždy je dobré se poměřovat nejen na úrovni regionální či republikové, ale především na úrovni mezinárodní. Každá země má svá specifika a je důležité aby i hráči sami viděli, jak se hraje basketbal v ostatních zemích či na ostatních kontinentech, viz náš lednový Crystal cup s účastí národního týmu Japonska. Je to pro kluky i trenéry vynikající zpětná vazba, jak na tom v poměru s cizinou jsou a na čem by se mělo nejvíce zapracovat. Tyto zkušenosti jsou nepřenositelné a zažitím takto těžkých utkání na vlastní kůži je posouvá výrazněji o kus dále než cokoli jiného. Nejvíce je to pak vidět na jejich sebevědomí a chuti dále na sobě pracovat a zlepšovat se. Sami pak poznávají, že jejich tréninková dřina má smysl.

Junioři U19A
15.09.2016 - 18:21